Κυριακή, 20 Οκτωβρίου, 2024
ΑρχικήΑθλητικάΣαντορίνη - ΑΟ Θήρας: Πάλεψε, αλλά οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά, ήττα...

Σαντορίνη – ΑΟ Θήρας: Πάλεψε, αλλά οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά, ήττα από ΠΑΟΚ με 3-0 σετ

|

Ξεκίνημα με το αριστερό… Την ευκαιρία να ξεκινήσει «με το δεξί» τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα Volley League 2024-2025 έχασε στο ΔΑΠΠΟΣ ο Α.Ο. Θήρας.

Η ομάδα της Σαντορίνης, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε σε κακή ημέρα βάσει της εικόνας του παιχνιδιού θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το ματς, τελικά όμως γνώρισε την ήττα με 0-3 (15-25, 25-27, 24-26) από τον ΠΑΟΚ.

Παρά τη στήριξη από τον κόσμο στην κερκίδα για ένα ακόμη παιχνίδι, η ομάδα μας μπήκε νωθρά στον αγώνα, χάνοντας εύκολα το α’ σετ. Στη συνέχεια όμως οι αθλήτριες του Ιταλού τεχνικού Ματέο Φρέσκι ανέβασαν την απόδοσή τους, προσπάθησαν για την ανατροπή, ωστόσο αν και προηγήθηκαν με 23-18 και 23-20 σε 2ο και 3ο σετ αντίστοιχα, έκαναν λάθη και επέτρεψαν στις πιο ψύχραιμες Θεσσαλονικείς να πάνε τα σετ στο 24-24.

Τελικά στις λεπτομέρειες οι φιλοξενούμενες κέρδισαν το τρίποντο και ο Α.Ο. Θήρας το θερμό χειροκρότημα του κόσμου. Επόμενος αντίπαλος; Οι Αμαζόνες στην Αθήνα το επόμενο Σάββατο (26/10) για τη 2η αγωνιστική

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Βελώνης, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση
1ο σετ: 4-8, 11-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-27
3ο σετ:  8-6, 13-16, 21-20, 24-26
Τα σετ: 0-3 (15-25, 25-27, 24-26) σε 77’.
Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Μπέτσεβα 4 (3/25 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-12% ΄άριστες), Μιχάλιεβιτς 10 (10/40 επ.), Μόζερ 17 (13/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ.-22% άριστες), Όγκομς 1 (1/9 επ.), Χριστοδούλου 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Παπαγεωργίου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 68% υπ.-32% άριστες), Σαουλίδου (λ, 60% υπ.-40% άριστες), Αδαμοπούλου 2 (2/5 επ.), Αγγελοπούλου 1 (1 άσσος).
Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Τσαϊρέλης): Γιάσπερ 6 (6/27 επ., 67% υπ.-53% άριστες), Βαν Ντε Βίβερ 1 (1/2 επ.), Μπάκα 10 (10/25 επ., 43% υπ.-30% άριστες), Τερζόγλου 8 (4/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κριβοσίκα 5 (4/12 επ., 1μπλοκ), Ντρπα 23 (18/47 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 85% υπ.-38% άριστες), Κλέπκου, Αρμουτσή.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Δηλώσεις

«Στο 1ο σετ, μετά το ματς της περασμένης Τρίτης έπρεπε να αλλάξουμε τη διάθεση μας, κάτι που μας πήρε λίγο χρόνο. Στο 2ο σετ και στο 3ο σετ είχαμε προβάδισμα με 23-18 και 23-20 αντίστοιχα. Σε αυτή την περίπτωση, πρέπει τα σετ να τα κερδίζεις. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή. Και σίγουρα αυτό δεν έχει να κάνει με τακτική ή τεχνική, έχει να κάνει με την προσωπικότητα. Όταν ουσιαστικά έχεις την ευκαιρία να κερδίσεις 1 ή 2 σετ με τέτοιες ομάδες, είσαι υποχρεωμένος να το κάνεις. Γιατί αν δεν το κάνεις μια φορά, μετά θα’ χεις πρόβλημα. Σήμερα ήταν το πρώτο μας δυνατό τεστ στο πρωτάθλημα και ασφαλώς πρέπει να δούμε τι χρειάζεται να διορθώσουμε και να βελτιώσουμε, μολονότι οι πρεμιέρες δεν προσφέρονται για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα, αφού είναι απλά μια αρχή» δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης ο τεχνικός, Ματέο Φρέσκι.

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Π.Α.Ο.Κ.): «Αφήνουμε σε δεύτερη μοίρα την εμφάνιση μας, η οποία από το δεύτερο σετ και μετά δεν ήταν τόσο καλή, αλλά κρατάμε την αντίδραση που βγάλαμε και στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, στα οποία ήμασταν με την πλάτη στον τοίχο. Στο πρώτο σετ δείξαμε ποιες είναι οι δυνατότητες μας σαν ομάδα. Είναι πολύ σημαντικό στην πρεμιέρα να παίρνεις ένα καθαρό τρίποντο με νίκη 0-3 μέσα στην Σαντορίνη. Βέβαια έχουμε μπροστά μας έναν μαραθώνιο, καθώς σήμερα παίξαμε την πρώτη αγωνιστική, αλλά είναι σημαντικό να ξεκινάς με καλή ψυχολογία. Σημαντικό είναι ότι βρίσκουμε τον τρόπο να αντιδράμε. Έχουμε αθλήτριες που μπορούν να διαχειριστούν τέτοιες καταστάσεις μέσα στο παιχνίδι. Είμαστε μαχητικοί μέχρι τον τελευταίο πόντο.  Επόμενος αντίπαλος είναι η ΑΕΚ, στην Μίκρα. Είναι ένα ντέρμπι και θα θέλαμε την στήριξη του κόσμου».

Την ελπίδα της για καλύτερες εμφανίσεις στη συνέχεια εξέφρασε εξάλλου στις δηλώσεις της και η ακραία του ΑΟ Θήρας, Χριστίνα Αδαμοπούλου: «Σήμερα στην εντός έδρας πρεμιέρα μας περιμέναμε άλλο αποτέλεσμα, αλλά δυστυχώς δεν το καταφέραμε. Προερχόμασταν από πολύ δυνατά ευρωπαϊκά ματς, ήμασταν λίγο νευρικές στο μπλοκ – άμυνα, κάναμε πολλά λάθη στο σερβίς και δεν μπορέσαμε να πάρουμε κάποιο σετ ή βαθμό. Είναι αρχή ακόμη και εύχομαι στα επόμενα παιχνίδια να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα».

Διαβάστε όλες τις τελευταίες ειδήσεις από τις σελίδες του Naxos Press - τώρα και στο Google News

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ
Τελευταία νέα
Δημοφιλή

Πανναξιακός ΑΟ: Ντεμπούτο Μανωλά με πέντε γκολ σε 30 λεπτά (!!!)

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Πανναξιακού έκανε το μεσημέρι της Κυριακής ο Κώστας Μανωλάς - Σημείωσε 5 γκολ στη νίκη του Πανναξιακού ΑΟ με 12- 1

Νάξος: Ανοίγει η παραλιακή οδός από αύριο (21/10) για όλο το 24ωρο

Ανοιχτή όλο το 24ωρο από αύριο 21/10 η παραλιακή οδός για την διέλευση οχημάτων στη Νάξο

European Freestyle Pro Tour: Οι πρωταθλητές καθαρίζουν το περιβάλλον από τα απορρίμματα (video)

Πρωί Κυριακής και οι αθλητές που συμμετείχαν στο European Freestyle Pro Tour ανέλαβαν να καθαρίσουν τη παραλία του Αγίου Γεωργίου (video)

Παροναξία – Λειψυδρία: Πραγματοποιήθηκαν σήμερα λιτανείες στις ενορίες της Μητρόπολης (video)

Λιτανείες και δεήσεις τελέστηκαν σήμερα Κυριακή σε νησιά της χώρας λόγω της ανομβρίας των τελευταίων μηνών (video)

ΠΝΑι – SIAL 2024: Δυναμικό παρών στην μεγαλύτερη έκθεση τροφίμων και ποτών

Η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου στην SIAL 2024, στο Παρίσι, την μεγαλύτερη Διεθνή Έκθεση Τροφίμων – Ποτών στον κόσμο Φ. Ζαννετίδης: “Πιστοί στη εξωστρέφεια συνεχίζουμε την προσπάθεια μας για την ανάδειξη και προβολή των τοπικών μας προϊόντων”

Α’ ΕΛΜΕ Κυκλάδων: Γιατί απεργούμε την 23η Οκτωβρίου

Α’ ΕΛΜΕ Κυκλάδων : Στις 23 Οκτωβρίου οι εκπαιδευτικοί απεργούμε μαζί με τη ΔΟΕ

Πανναξιακός ΑΟ: Αντιμετωπίζει (20/10) τον Μαρπησαϊκό, νέο πρόσωπο ο Παναγιώτης Ζάγγος

Κυριακή 20 Οκτωβρίου στις 2.30 το μεσημέρι και ο Πανναξιακός ΑΟ υποδέχεται τον Μαρπησαϊκό στον Αγίο Αρσένιο - Νέο πρόσωπο ο Παναγιώτης Ζάγγος

Πάρος: Αίτημα από φορείς ώστε να μην προχωρήσει η κατάργηση της ΔΕΥΑΠ

Επιστολή προς τον αρμόδιο υπουργό από εκπροσώπους των Συλλόγων και των Κοινοτήτων της Πάρου

Καρκίνος: Πάνω από 4 εκατ. παραπεμπτικά για τα προγράμματα πρόληψης

Πάνω από 4 εκατ. παραπεμπτικά για τα προγράμματα πρόληψης κατά του καρκίνου του παχέος εντέρου και τραχήλου της μήτρας

Ενοίκια: Στο 12% η αύξηση στις τιμές ακινήτων για τα μεγαλύτερα νησιά των Κυκλάδων

Ποια ακίνητα επιλέγουν οι Έλληνες – Τι ποσά ξοδεύουν - Οι πραγματικές τιμές σε Αττική, Θεσσαλονίκη, υπόλοιπη Ελλάδα - Αποκαλυπτική έρευνα της RE/MAX Ελλάς

Οικόπεδα εκτός σχεδίου: Καταργείται η δουλεία διόδου στα «τυφλά» οικόπεδα

Εκτός σχεδίου δόμηση: Έρχεται ρύθμιση με σοβαρές αλλαγές

Τζορτζ Μπάλντοκ: Η ταβέρνα στα Ανω Πατήσια της οικογένειας και η σχέση με τη Νάξο (video)

Τζορτζ Μπάλντοκ: Η αγάπη της οικογένειας για την Ελλάδα και η ταβέρνα της γιαγιάς του στα Πατήσια

Ιος: Μία ακόμη επένδυση έρχεται πολυτελούς ξενοδοχείου

“Πράσινο φως” για νέα 5άστερη ξενοδοχειακή επένδυση στην Ίο

Βίβιαν Κοντομάρη: “Η Νάξος είναι η γη μου, η βάση μου” (video)

Η αγαπημένη ηθοποιός Βίβιαν Κοντομάρη μιλάει στον Νίκο Σκορδιαλό για τη Νάξο και για την πορεία της στοn Καλλιτεχνικό χώρο (video)

Blue Star Ferries: Αλλαγή δρομολογίων λόγω απεργίας και η αναχώρηση του Paros το βράδυ της 23ης Οκτωβρίου

Δείτε πως διαμορφώνονται τα δρομολόγια της Blue Star Ferries το διήμερο 22 και 23 Οκτωβρίου

Εκτακτο: Φωτιά κοντά στον Πύργο Μπαζαίου στο Σαγκρί

Φωτιά ξέσπασε πριν λίγο στην περιοχή του Τιμίου Σταυρού, στον Πύργο Μπαζαίου στο Σαγκρί

Λειψυδρία – Φράγμα ή Αφαλάτωση; Ποια είναι η ιδανική λύση;

Νερό; Ακριβό αυτό που έχουμε ή αυτό που δεν έχουμε; Οι ειδικοί απαντούν με παραδείγματα

Νάξος: Ξεκινάει το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ιστιοσανίδας, αφιερωμένο στον Μιχάλη Μαυρογιαννόπουλο (video)

Ξεκίνησε σήμερα στη Νάξο και δη στον Αγιο Γεώργιο η τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ιστιοσανίδας, τιμή στο “Flisvos Michalis Mavrogiannopoulos”

Νάξος – Εκτακτο: Κλειστός ο δρόμος στο γεφύρι Χαλκείου